Oleme kuuldel risti juures. Kohtume Jeesusega paasapühal tema viimaste sõnade kaudu, sõnade, mis ta lausus, olles veel meie keskel. Mida ta soovis vahendada meile viimaste sõnumitena, sureva inimesena, peatselt ülestõusva Jumalana? Mida need sõnad räägivad sulle täna, sellel paasapühal?
Seitse sõna ristilt. Teine sõna. Võid võtta hea asendi ja rahuneda, jääda vaikseks. Astu välja päeva kiirusest ja askeldustest. Astu välja selle hetke vajadustest. Unusta ja asu kuulama.
Lk 23:42-43: Ja ta (teine kurjategija) ütles: „Jeesus, mõtle minu peale, kui sa tuled oma kuningriiki!”
Ja Jeesus ütles talle: „Tõesti, ma ütlen sulle, juba täna oled sa koos minuga paradiisis.”
Mõtle minu peale. Juba täna oled sa koos minuga paradiisis.
Jeesus tõotab, et selle kannatuse järgselt, pärast seda hetke, on elu koos temaga, tema kaudu. Eksisteerib surmajärgne elu, paradiis, meile valmistatud olukord, hea olemise koht. Sinna minnakse koos Jeesusega.
Sõber, kellega Jeesus rääkis, ei olnud elanud eeskujulikku elu, ta polnud usklik ega käinud kirikus või templis. Siiski võtab Jeesus tema ilma nõudmisteta paradiisi kaasa. Sõbra, kes täiesti viimasel hetkel palub, mõtle minu peale. Jumal näeb ja tunneb oma loodut. Ta igatseb igaüht olema koos temaga. Ta igatseb oma looduid, kellele ta andis vaba tahte tulla või jätta tulemata.
Kuidas tundub mõte tõotusest, et on surmajärgne elu? Kuidas tundub mõte, et sama kutsuja tõotus on ka sinu siit lahkumise päeval tõde sinule? Anna sellega seotud tundmused Jumalale ja räägi nendest temale.
See Jeesuse kõrval kannataja tunnistab midagi oma täiesti viimasel elu hetkel. Kannatustes näeb ta lootust ja haarab sellest kinni. Kuidas ta selle ära tunneb?
Selle röövli elus ei läinud kindlasti kõik õigesti. Oli ebaõnnestumisi, rikutust, kuritegusid. Tema maapealsest elust ei jäänud palju häid mälestusi, kuid tema tulev elu algab seda kaunimalt juba samal päeval paradiisis koos Jeesuse endaga.
Võib olla ei jäänud paljud seda sõpra taga igatsema. Tema ärasaatmisel ei olnud auavaldusi. Luuser. Kuid Jeesuse silmis ja Jeesuse kõrval sai temast igavesti meeles peetu. Jeesus võtab tema kaasa, kuigi ta ütles kõigest sõnad: mõtle minu peale.
Röövel oli ehk juba tõdenud: see oli minu elu, mäng on mängitud, kätte jäi tühi kaart.
Siis aga juhtub midagi ettearvamatut. Ta lüüakse risti Jumala kõrvale. Siis kui olukord on täiesti lootusetu, kui oled täiesti põhjas, on Jeesus seal sinu kõrval ja ta lubab, et lootust on koos temaga juba täna.
Tema on avatud värav lootuse kaotanutele.
Võib olla, et see mees kartis. Otsis kaitset ja lohutust. Surmaga on seotud palju hirme: hirm tundmatuse ees, hirm valu tõttu, seletamatut kurbust, loobumist, lahkumist. Siiski puudutab see igaühte meist. Igaüks maa peal kord sureb.
Kuidas Jeesuse kõrval otsida kohta elu künnisel? Mis minust saab? Kas sa mõtled minu peale, ta küsib?
Ta pöördub igaviku poole. Ta pöördub sinna poole, kus elu jätkub. Igavene taevakodu, kus isa Looja ootab meid, kuhu Jeesus on tagasi pöördumas.
Kuidas see mees tajub kõike seda? Ta vestleb surmatunnil Jumalaga. Osadus on seal nii vahetu.
Vastus tuleb kiiresti. Pole ooteaega. Juba täna oled koos minuga. Palvevastust ei pea ootama, kui surev inimene ja Jeesus räägivad omavahel sellest, mis toimub seoses surmaga.
Ka teine röövel on kõnetanud Jeesust, kuigi pilkava tooniga. Piibli lehekülgedelt ei saa me teada, kuidas see võimalik vestlus jätkub. Kuid igal juhul näib olevat vaieldamatu, et Jeesus vestleb isiklikult sureva inimesega.
Mida see mõte sinus äratab?
See, mida loeme ja kuuleme surmast, ei uudised ega surma statistika anna piisavat pilti sellest, mis juhtub surma hetkel.
Surmal on võitja. Kui kellegi meie aeg siin täis saab, on juba täna Jeesuse kutse ka meile, kuna tema mäletab sind. Ta mäletab meist iga „röövlit”.
Seitse sõna ristilt. Teine sõna. „Ja ta ütles: „Jeesus, mõtle minu peale, kui sa tuled oma kuningriiki!”
Ja Jeesus ütles talle: „Tõesti, ma ütlen sulle, juba täna oled sa koos minuga paradiisis.”
Aamen.
ERIKA KUUSILINNA