Skip to main content

Tahan teile õpetada sellest, kuidas saada kätte sulle määratud saatus, sinu ülesanne.

Ma usun, et Jumal on andnud igaühele ülesande emaüsast alates. Iseasi on, kas oled võtnud Kristuse vastu või mitte, kuid sul on oma kindel ülesanne. Võib-olla on sulle prohveteeritud, oled kuulnud midagi jagatavat Jumala sõnast või oled sa unes midagi näinud selle kohta, milline on sinu tulevik. Aga seda pole juhtunud ja sa oled selles pettunud.

Kuid ära muretse selle pärast, sest ma usun, et Jumal ei ole valetaja. Sa täidad selle eesmärgi, mille Ta on sulle ette näinud. Ma usun, et su saatus tõdeneb ja su ülesanne saab täidetud. Enne aga peab mõned pisiasjad korda tegema.

Ma usun, et Jumal saadab äratushüüu sellele hukkuvale rahvale ja sina oled sellesse kaasatud. Sea end selleks valmis! Ühtki ülesannet ei anta ilma ettevalmistuseta. Ta otsib täna neid südameid, kes on Talle täielikult avatud ja neid, kes on valmis tegut­sema, et teha asju, mis pole teiste arvates eriti populaarsed, sageli rohujuuretasandil.

Mõned asetavad oma ülesande natuke liiga kõrgele, olles ise selleks ette valmistamata. Nad ei ole aru saanud, et sinul on oma kapsamaa ja et väikestest ülesannetest koguneb kokku midagi suuremat. Need on harjutuspõllud.

Ta otsib selliseid inimesi, kes ei otsi enda au ega kuulsust, vaid kes on nõus tegema seda, mida Jumal on neile määranud, hoolimata sellest, et nad ei ole lavatähed või kõige populaarsemad. Kui vaatad ajaloo suuri ärkamisi, siis ükski ajaloo suurmeestest pole onud populaarne oma ajastul.

Lugedes näiteks Walesi ärkamisest ja selle alustajast, siis oli tal komme palvetada oma väikeses üüritoas, aknad lahti, nii kõvasti ja valjusti hommikul vara, et naabrid said vihaseks. Nad võtsid kamba kokku ja tahtsid ta toast välja visata, kuna keegi ei saanud magada.

Kuid mida see äratusjutlustaja ütles: “Tuli põleb mu südames. Kuidas ma saan vait olla?” Ta oli nii innukalt Jumala asjade sees, et ta ei saanud vaikida. Ta palvetas Walesi ärkamise pärast ja sai ka oma soovitu, kuna see oli Jumala plaan.

Ma usun, et Jumal valmistab ette selliseid inimesi, kes on valmis isegi tragöödiateks ja draamadeks, sest ükski asi ei tule kergelt kätte. Kerge pole ka kitsikuse päevil. Hõlbus on uskuda siis, kui kõik läheb hästi. Ma usun, et Jumal langetab kirve sinu selliste juurte peale, mis tuleb läbi raiuda. Igal puul, mis ei kanna head vilja, raiutakse juured läbi.

Ta avab silmad me elus, et näeksime, millised juured on halvad ja millised väravad on jäänud meie elus lahti. Väravad, mille kaudu hingevaenlane on saanud sisse lipsata, et hävitada kõiki su tegusid ja enneaegselt sinu algset eesmärki Jumala riigi põllul. Need on alad, kus oleme kõige haavatavamad vaenlase hävitavatele nooltele.

Jumal kutsub meid kõiki kaotatud alasid tagasi vallutama. Ma usun, et praegusel hetkel kutsutakse just sind mitte enam mängima vaimulike asjadega, vaid et meil oleks kirge teha neid asju Temale.

Nii nagu apostlite päevil oli vaestel kalameestel kirg kuulutada evangeeliumi sõnumit. Neid pilgati ja nende kohta öeldi, et nad on mässajad kogu maailmas. Kas sinu kohta on ka nii öeldud?

Jumala abiga saame me läbi neist suletud väravatest, kust oleksime pidanud sisenema Jumala plaani juba kaua aega tagasi ja vallutama tagasi need vaimsed alad, kus läbimurre on jäänud saavutamata.

Me läheme läbi takistusest, et saavutada seda, mis on meile seaduslikult määratud. Me saame lõpuks efektiivseks relvaks Jumala armees. Ma usun, et sa ei taha kuuluda magajate parteisse või olla passiivne pinginühkija, sest sind on loodud tegutsema.

Nüüd on aeg tõusta. Jumal kutsub meid ennekõike patukahetsusele. Ma usun, et järgmine ärkamine on patukahetsuse ärkamine, mis tuleb südamest ja mitte seetõttu, et on vahele jäädud.

Mis on patukahetsus? See on pöördumine patust. See tähendab saata vaenlane sinna, kuhu ta kuulub, kuna tal ei ole luba valitseda sinu üle. Sa pead istutama end heasse maasse ja võitlema head usuvõitlust.

Kas sind on kutsutud ülesannet täitma? Kas oled lasknud vaenlasel end lämmatada, nii et oled jäänud rongist maha?

Esimese ilmutuse ajal, mille ma usklikuks saades sain, ei teadnud ma midagi Ilmutuse raamatust. Ka Uus testament oli minu jaoks võõras. Ma teadsin Vana, aga mitte Uut testamenti.

Ma kohkusin, kui nägin ilmutuses ekraanilina, mis langes mu ette ja seal oli rongijaam. Justkui pimedus oleks maad katnud. Inimesed ootasid rongi. Kuna rong hilines, siis polnud nad perrooni lähedal. Perroonil olid üksikud inimesed, kes vestlesid omavahel.

Ma nägin kaugelt rongi saabumist. Vedur lähenes ja kaubavagunid olid selle taga. Rong üha lähenes pimedusest. Lõpuks oli see jaamas. See võttis sel määral hoogu maha, et lähedal olevad inimesed said vaevu peale hüpata.

Järsku hakkas rong suure kiirusega ülespoole liikuma. Rongijaamas olnud inimesed nägid, et rong tuli ja nüüd läheb jälle. Nad püüdsid vagunist kinni haarata, kuid pudenesid maha, kuna kiirus oli nii suur. Rong läks otse taeva poole.

Ma ei saanud sellest nägemusest aru ja rääkisin sellest koguduses, et sellised pildid ilmuvad mu ette, küsides, mida see tähendab. Pastor ütles, et võibolla see on ülesvõtmine.

Ma küsisin, mis see ülesvõtmine veel on? Ma ei teadnud seda. Ta hakkas seletama ja see nägemus on ikka mu silme ees. Sain aru, et peame olema valmis kuni viimse hetkeni, sest me ei tea, millal see juhtub.

Sa pead olema valmis ja tegema seda, mida Jumal on algselt tahtnud, et sa teeksid, et sa istutaksid end kindlalt heasse maapinda. Sulle on antud ülesanne: hakata liikuma, võidelda, ühendada end uuesti oma kutsumisega, mille Jumal on sulle kavandanud.

Ta on andnud igaühele oma ülesande. Sind pole maha jäetud. Sa pole jäänud laoriiulile kui unustatud pakk, vaid Jumal armastab sind nii palju, et Ta on andnud sulle ülesandeid, sind nende jaoks lihvides. Mis sinu ülesanne võib olla?

Üks tuntud jutlustaja, kelle vahendusel on tuhandeid inimesi päästetud saanud, rääkis loo ühest 90-aastasest memmest, kes oli jaganud talle evangeeliumi sõnumit ja kelle abil ta oli pääste leidnud.

Memmeke rääkis, et kogu tema usuelu ajal polnud keegi päästetud saanud, et see pastor oli esimene. Aga selle pastori kaudu leidsid pääste tuhanded teised. Mis on sinu ülesanne? Mina ei tea.

Ma ei saanud ka enda karjäärist aru, kindlasti mitte tööst slummides. Kui mulle oleks alguses näidatud, et Jumal viib mu slummidesse ja paneb mind lastetööd tegema; et Ta viib mind prügimägedele ja surnuaedadesse, siis oleksin öelnud: “Tänan, ei, mul on juba töö. Ma ei taha haisvat tööd.”

Aga Jumal hakkas mind tasakesi ette valmistama. Ta raius minus läbi juuri, selliseid, mis olid sitked ja mis ei kuulunud Tema tegevuse juurde.

Olin Jumala juurde tulles öelnud, et teen, mida iganes, ja lähen, kuhu iganes, kuid selliseid asju on ohtlik öelda, sest Jumal võttis mind mu sõnadest. Jumal võtab tõsiselt kõike, mida ütled.

Ja korraga oleks nagu katus mulle kaela langenud, igasugused probleemid, tragöödiad ja draamad hakkasid ilmnema. Imestasin, et kuidas siis nii? Andsin end üdini Jumalale ja nüüd on vaid õnnetused kaelas.

Aga see oli Jumala kool nendeks ülesanneteks, mida Ta mulle määras ja mille Ta oli algselt minu jaoks kavandanud. Kui vaatan tagasi, siis näen, et vajasin igat tragöödiat, kuna need tegid mind alandlikuks.

Jumala tee ei ole karjääriredelil ülespoole ronimine teisi alla kukutades. Jumala koolis minnakse allapoole nii kaua, kuni sinus pole enam uhkust ega oma tahet. See on alandlikkuse kool.

Vahel on see ka pisarate kool. Sinust kistakse ära seda maailma, mida nimetatakse Egiptuseks. Egiptus tuleb sinust välja saada, nii et Jumala täiuslik tahe saaks seguneda sinu ajusse.

Su maised unistused peletatakse ära, et Jumal saaks panna oma unistuse sinu pähe. Siis oled Talle kergesti kättesaadav. Jumal saab kasutada selliseid inimesi, keda Ta saab mõjutada, kes on valmis minema sinna, kuhu Tema tahab, et teha seda, mida Tema tahab.

Need pole alati kõige populaarsemad tegevused. Usun, et see kahetsus, mis sinus tekib, annab su mootorile jõu, nii et sa lähed edasi. Palu Jumalalt andeks ka see, et jäid riiulile seisma, kui elumured hakkasid sind lämmatama ja sa andsid maad masendusele, eriti enesehaletsusele. Enesehaletsus ei kuulu Jumala inimestele. Temas oled sa kõikvõimas. Temas oled sa õige. Temas suudad sa kõike siis, kui sa mõistad, mida õigsus tegelikult tähendab.

Ma teen tööd Filipiinidel ja Vaikse ookeani saartel ning ma palvetasin endale pidevalt töökaaslast, kes oleks kogenud ja elukooli läbinud. Jumal andiski sellise eelmisel aastal. Ta oli kogenud Aasia misjonär, kes oli tegutsenud Jaapanis 11 või 12 aastat. Ta mõistis seda kultuuri.

Ma ütlesin talle, et saa­daksin ta Filipiinidele teenima slummides. Kas oled nõus? Kas tuled minu partneriks? Siis ta mõtles ja ütles, et no vaatame. “Ma teen ühe reisi ja vaatame siis, kas see mind huvitab?”

Seletasin, et töö pole lihtne ja ta vastas, et eks siis koha peal ole näha. Natuke enne minekut, kui piletid olid tellitud, tuli ta minu juurde jutuga: “Ma ei tea, mis saab, sest mu selg on paigast ära. Saan end vaevalt painutada. Ma ei kujuta ette, kuidas ma hakkama saan.”

Õnnistasin teda ja ütlesin, et tulgu aga, sest küll Jumal selle korda ajab. Ta läks ja oli seal kaua aega. Kui ta tagasi tuli, kuulsin üksnes häid sõnumeid. Ta seletas kirglikult, et see oli just see, mida ta teha tahab. Seal oli ka mõnesugust draamat toimunud, kuid see innustas teda.

Küsisin selle jutu käigus, kuidas ta seljaga hakkama sai? Ta pani käe selja peale: “Ohhoo, ma olen ju terveks saanud!” Kui sa teed Jumala tööd, siis selliseid asju juhtub. Ta oli seljavalust täiesti terve ja mina sain endale sobiva koostööpartneri.

Üle maailma evangeeliumi kuulutamine pole ühe inimese töö. Kõiki on vaja ja nimelt just sind. Tema täiendas oma osaga seda, mis minul oli natuke kehv.

Filipiinid on katoliiklik maa. Ma olin slummides koole rajanud, juhatanud õpetajaid ja korraldanud igas mõõdus koosolekuid: tervendanud haigeid vaimuandide läbi ja muud sellist. Kuid ma ikka mõtlesin, miks need inimesed alati nutavad? Ükskõik, mis koosolek ka polnud, nad ikka nutsid.

Mõtlesin algul, et küll nad on üllad! Nad kahetsevad kõvasti ja nutavad oma patu pärast. Aga siis läksin samasse kogudusse ja jälle samad inimese nutsid. Kolmas kord, ikka nutsid.

Siis mõtlesin, et midagi on viltu. See pole õige. Kui küsisin neilt, kas nad kahetsevad ja nutavad oma olukorra pärast, siis vastati: “Ei. Me nutame alati.”

Ma ei saanud sellest aru. Arvasin, et need, kes on halvas olukorras, nutavad oma slummielu pärast, aga see polnud nii.

Kuni sinna läks teine misjonär, kes ütles: “Nüüd ma mõistan, miks nad nutavad. Neil on katoliiklik taust. Nad kujutavad ette, et nad ei kõlba Jeesusele Kristusele.” Mitte keegi polnud neile õpetanud õigeksmõistmisest.

Kui ta hakkas õigsusest õpetama, hakkas sündima imelisi asju. Inimesed hakkasid vabanema koormatest, mis oli neid aastaid maha surunud. Nad vabanesid kõlbmatuse tundest, enesehalet­susest ja sellest, et nad ei sobi millekski ega saa millegagi hakkama.

Mulle meenus siis soomlaslik olemus. Me oleme rahvas, keda on rõhutud ja me arvame, et me ei kõlba millekski. Me oleme sünnist saadik masendunud. Me ei usu endasse ega oma võimetesse. Me vaatame naaberrahvaid, küll need on ikka edukad, aga mitte meie. Lõpuks muutub me süda kõvaks.

Kui süda on kõva, siis on see nagu kivi. Jumala eesmärk on murda kivist süda, nii et see saaks lihast südameks. Nii et sina hak­kaksid tundma, mida sina saad teha Jumala riigi heaks, sest sa suudad ja sa saad. Sul on mõõtmatu annus Jumala energiat.

Kui me saame usklikuks, siis Jumal ristib meid Püha Vaimuga. Mida see tähendab? Seda, et sa oled kõndiv väeallikas. Meile kõigile on antud sama mõõduga Püha Vaimu. Seda ei antud nii, et Anne Miettinen saab 60% ja Minna saab 10%, kuna ta pole olnud tore ja hea ning kellelegi ei meeldi ta nägu. Meil kõigil on 100%. Sa oled vaid hoidnud selle peidus oma südames.

Kui sealt aga kostub vaikne hääl, siis Püha Vaim rabeleb seal ja hüüab: “Lase mind välja, lase mind lahti!” Tee luuk lahti ja lase Püha Vaim vabaks. Siis näed, et Jumal hakkab sind kasutama.

Iga jutlustaja on alustanud teedelt ja aiaveerest. Nad on kuulutanud evangeeliumi oma ümbruskonnas. Neid ei ole lihtsalt kohe lavale tõstetud.

Nö “liftirahvas” on see, kes tahab kiiresti tippu jõuda. Kuid sealt tullakse ka sama kiiresti alla. Edenemine käib astme kaupa. Ära imesta, kui oled kuulunud pigem “trepirahva” hulka, kus olnud jõudnud ühest astmest üles, oled ehk taas libastunud. See on Jumala kool.

Ma usun, et kui ärkamine tuleb, siis sa oled valmis, kuna oled end ette valmistanud ja oled lasknud tal teha oma tööd. Kui sinus on kibedust, siis raiu need juured läbi. Kui sa pole andeks andnud, siis anna andeks. Jumal tuleb siis sulle poolele teele vastu ja sa märkad, et ka nendes inimestes toimuvad muutused, kes on sind valesti kohelnud.

Sinu südame suhtumine viib võidule. Tähtis on tunnistada oma olukorda: seda, kus sa oled. Kui oled omadega puusse pannud, siis tea, et Jumal uuendab sinu. Ta tõstab su üles ja laseb sul vabalt ujuda. Ta viib su voolavasse vette, välja seisvast tiigist.

Mis juhtub, kui vesi jääb seisma? Kalad surevad ära. Vesi hakkab haisema. Sa pead olema voolavas vees ja minema vooluga kaasa. Tea, kus sa seisad ja kuhu sind on istutatud.

Jää Jumala kastekannu alla. Jää heasse maapinnasesse, mida Jumal saab kasta. Ole mõjutatav. Tunnista endale seda olukorda, mis pani sind paigale tarduma, Issanda tööst loobuma ja lahkuma positsioonilt, kus sa pidid olema.

Võib-olla oli see pettumine mõnes eluvaldkonnas, pettumine koguduses või teistes usklikes. Võib-olla keegi solvas sind ja seetõttu hakkasid sa ennast eraldama ja enda ümber müüri ehitama. Võib-olla sa kibestusid või hakkasid vimma kandma.

Seda nimekirja võiks veelgi jätkata. Miski, millega jäid eluhammasrataste vahele, hoiab sinust ikka veel kinni. Sa ehk ei märkagi seda, kuna oled liiga kaua olnud keskendunud enda probleemidele, sinu enda minale. Tänane sugupõlv on minakeskne. Kõike tahetakse ainult endale: minule ja minu vajadusteks. Sama juhtub kogudustes.

Ma küsisin kord Issandalt, miks Ta on loonud koguduse, kui sealsed inimesed vaid kaklevad ja võistlevad omavahel ning ei saada üksteisega läbi. Issand vastas: “Selleks, et sinu vaimuviljad saaksid areneda. Kus mujal sa saaksid sellist koolitust, kui üksnes koguduses!”

Kus mujal saaks tegeleda sinu viha ja kibedusega? Kus mujal saaks su pikameelsust testida? Kui sind enam miski närvi ei aja, oled saavutanud võidu valdkondades, mis on sind piinanud.

Kui kellegi sõnad ei avalda sulle enam mõju; kui “noahoop” selga ei mõjuta sind, siis oled kasvanud ja edasi läinud ning siis hakkab Jumala plaan tööle sinu elus. Siis asud täitma ülesannet, mille Jumal on sulle andnud.

Siis saab Ta usaldada sinu hoolde rohkem, kuna kõik muu on sulle juba varem antud. Taevas on suur varaait sinu ja su väeallika jaoks. Ta lisab sulle mitmeid ande, kui oled läbinud alandlikkuse kooli, kohe kui oled andnud end täielikult Tema teenistusse.

Sa võid end kasvõi luukereks paastuda, kuid mis sellest paastust kasu on, kui sa pole oma elus neid juuri läbi raiunud ning su kivist süda pole muutunud lihaseks kõigi nende tragöödiate ja kogemuste kaudu, millest sul on lubatud läbi minna või mille hingevaenlane põhjustas.

Mine edasi! Hakka liikuma! See ongi selle õpetuse sisu, et sa saavutaksid eesmärgi, mil­le Jumal on sulle kavan­danud: et sa saaksid mõjutatavaks, et su oma lihalik loomus tõmbuks tagaplaanile ega vinguks kogu aeg, kui sa hommikul ärkad, oodates, millal tõusta.

Löö see vana lihalik loomus risti, öeldes: “Ära järgne mulle enam!” Issand tahab, et sa oleksid läbipaistev, et sa oleksid särav ja et su silmad põleksid Jeesusele Kristusele. Nii nagu vanasti tunti usklikke nende põlevatest silmadest, sellest kuidas nende silmis oli sära.

Silmad on hinge peegel. Seega oled sa saadaval. Sa töötad meeleldi Tema heaks. Mitmete argipäevas on liiga palju asju, nii et neil pole aega kuulata seda vaikset häält, millega Jumal proovib neid kõnetada. Nad ei ole saadaval. Nad on täitnud end selle maailma asjadega, aga sina oled sündinud selle aja jaoks.

Sa pole juhuslikult siia sündinud. Ta on sind kavandanud. Ta korraldas sulle hea alguse. Tema mõtted sinu kohta on head ja mitte halvad, nagu ütleb Jumala Sõna. Sind on kavandatud selle aja jaoks.

Ma usun, et sul õnnestub kohe, kui sa usud iseendasse. Jumal ei kuku kunagi läbi. Ta pole sind juhuslikult valinud, vaid enda eesmärke silmas pidades. Sinu töö on juured läbi raiuda ja lasta Jumalal need sinust välja juurida. Ma usun, et see õnnestub sul.

Hoolimata sellest, et su elus võib olla valusaid probleeme, anna need kõik Jeesusele Kristusele, sest sa oled väärtuslik ja kallis. Tänu Issandale!

Aitäh, Isa, et Sa puudutad meie kuulajaid. Tänu Issand, et Sa õnnistad ja annad neile soosingu Jeesuses Kristuses, nii et nad on valmis viimaseks ponnistuseks, mille Jumal annab Soomele. Ta annab selle, tulgu see ükskõik millisel moel.

See juhtub ka sinu elus. Sa oled seal rongijaamas – valmis ootama rongi, mis ongi sinu ülesanne. See toimub sinu ja Tema koostöös, et sa ei jääks rannale ekslema.

Ma loodan, et su südames süttis tuli. Sa pole tuhk, vaid tuli, mille Jumal on süüdanud põlema. Kui see on kustunud, siis süüta see uuesti.

 

ANNE MIETTINEN

Kommenteeri