Skip to main content

TV7 saates „See on üleloomulik” osalenud dr. Sandy Kulkin on mitmekülgselt andekas ettevõtja. Ta on üks DISC isiksusetüübi testi loojatest, mille on läbi teinud üle 30 miljoni inimese.

Mida enamus aga ei tea, on see, et ta on juudisoost usklik, kes usub Messiasse ja kes on väga täpne oma prohveteeringutes ning osalenud suurtes imedes. Tema suurimaks kireks on aidata inimestel leida, kes nad on Jumalas ja milline on Jumala plaan nende jaoks siin maa peal.

Läbides selle piibelliku isiksusetesti, avad sa üleloomulikult oma vaimu, et Jumala vägi saaks veelgi võimsamalt voolata sinu läbi.

SR: Mina olen Sid Roth ja minuga on täna dr. Sandy Kulkin. Kaks juuti üheskoos. Tegelikult isegi kolm: Sandy, mina ja Jeesus. Sandy, et inimesed saaksid aru, räägi, millises sünagoogis sa enne kristlaseks saamist käisid ja kus su bar mitzvah toimus?

SK: Me käisime konservatiivses ortodoksses sünagoogis. Enamus pühasid tähistati meil kaks päeva, mitte nagu reformeeritud kirikus, kus seda tehakse vaid ühel päeval. Paljud teenistused toimusid heebrea keeles, mistõttu pidin ka heebrea keelt õppima.

SR: Mida sa Jeesusest arvasid?

SK: Ma pidasin Teda kenaks inimeseks, võib-olla ka suureks õpetajaks. Kindlasti oli tal rohkelt mõjuvõimu, et muuta maailma, kuid ma ei uskunud, et Ta on Messias. Ma ei uskunud, et Ta on Jumala Poeg.

SR: Aga Jumal teadis, kuidas su südameni jõuda. Teate, kuidas?

Ta saatis ühe kena kristlasest neiu, kes ühes oma perega hakkas rääkima Sandyle Jeesusest, Jeesusest, Jeesusest… Ja nad ei jätnud järele! Kuni su tüdruksõber kutsus sinu kord nelipühakogudusse, kus räägiti keeltes! Mida sa küll sellest arvasid?

SK: Me olime üsna lahku minemise äärel. Ta ütles mulle: “Ma ei usu, et meie suhe võiks toimida.”

Mille peale ma vastasin: “Kui su Jumal ei muuda mind, on meiega kõik.” Ta mõtles oletatavasti sama.

Läksime kogudusse, istu­sime ja üks vend rääkis seal keeltes rääkimisest. Olgu siinkohal öeldud, et mu isa tegeles toitlusmaailmas, nii et ma teadsin kõike lehmade-lammaste keeltest ja kelle iganes keeltest veel.

Siis see vend kutsus rahvast minema ette, kui nad soo­viksid endale saada keeli. Minu jaoks oli see viimane piisk karikas, mistõttu tõusin püsti ja kõndisin sealt minema.

Üks mees tuli mulle järele ja ütles: “Nägin teid teenistuselt lahkumas. Ega te pahaks pane, kui ma palvetan teie eest?”

Mõtlesin: “Mis seal ikka. Ega ta ju pikalt ikka palveta!”

Kuid ta palvetas ja palvetas ja palvetas… Samas hakkas ta keset palvet minuga rääkima heebrea keeles ja see püüdis hoobilt minu tähelepanu. Ta muudkui kordas Adonai, Adonai, mis on ju Jumala nimi.

Me teame muidugi erinevaid Jumala nimesid, kuid siis ta hakkas paluma üht palvet, mis on osa juutide sabatihommikusest palvest. Mõtlesin: “Mis valemiga saab veel üks juut olla siin paigas?”

Ja küsisin siis: “Te olete juut?”

Ta ütles: “Ei, ei ole.”

Küsisin: “Te polegi juut? Aga kuidas te siis teate, et mina juut olen?”

Ta vastas: “Ma ei tea, kes teie olete.”

Küsisin: “Kus te heebrea keelt õppisite?”

Ta küsis vastu: “Kas ma palvetasin heebrea keeles?”

Sel hetkel teadsin, et olin kohtunud millegi üleloomulikuga. Teadsin, et olin sisenenud mingisse uude sfääri, mida ma ei osanud selgitada.

SR: Nii et sa kuulsid üleloomulikku heebreakeelset palvet mehe suust, kes ei osanud sõnagi heebrea keelt ja kes isegi ei teadnud, et ta palvetas heebrea keeles. See käivitas kõik need asjad su sees, millest su pruudi pere oli sulle rääkinud.

SK: Jah. Pole kahtlustki. Ütlesin Jeesusele: “Kui oled tõesti olemas, siis tule mu südamesse!” Ja Ta tuli.

SR: Sandy ema sai sellest kõigest teada ja küsis: “Kas sa usud Jeesusesse?”

Seepeale aga pakkis poja asjad ning viskas ta kodunt välja.

Sandy läks oma pruudi juurde lohutust otsima, kes aga hüüdis: “Kui tore, et sa oled siin! Tahtsin just saada täidetud Püha Vaimuga ja hakata rääkima keeltes. Lähme!”

Mida sa sellest arvasid?

SK: Arvasin, et ta on pisut segi. Oleksin oodanud pigem lohutust ja tröösti nagu: “Pole hullu Sandy, kõik saab korda.”

Aga me olime juba teel ühte kogudusse, kus mind ootas ees järgmine kultuurišokk. Läksime sinna kogudusse ja siis hakati ohvriandi koguma. Võtsin 50dollarilise ja viskasin sinna korvi, öeldes: “Jumal, võta kõik, mis mul on!”

Mu pruut aga igatses Püha Vaimuga ristimise järele, samas kui mul polnud aimugi, millest ta räägib.

Teenistuse lõppedes läksid paljud inimesed ette. Mõtlesin endamisi: “Vaata nüüd neid paganaid seal ees. Seal vist toimub midagi…”

Püüdsin ka sinna ette minna, kuni üks mees haaras mul käest kinni ja ütles: “Su emaga saab kõik korda.”

Mõtlesin, kellega ta seal räägib või kuidas ta võinuks teada minu olukorrast?

Siis aga tuli üks teine vend, kes küsis müriseval häälel: “Vennas, kas igatsed ka Jumala väge oma ellu?”

Mõtlesin: “Siin olemine on mulle juba 50 dollarit maksma läinud, nii et miks ka mitte!”

Ta pani oma käed mu peale ja ma olin kõmaki põrandal maas. Mu jalad olid korraga alt ära ja ma olin pikali. Mu mõistus muudkui kordas: “Tõuse püsti! Tõuse püsti!” Aga ma sain sealt alles tund aega hiljem püsti.

Usun, et see oli minu jaoks uus algus, kuna ma rääkisin keelt, mida ma polnud kunagi õppinud. Just seal see juhtuski. Mõtlesin muidugi, et ma ei taha, et keegi seal juhtunust teada saaks, aga see oli millegi algus, mis muutis täiega kogu mu elu.

SR: Sandy abiellus oma pruudiga ja rääkis kõigest aasta hiljem 10 000 inimese ees “Ameerika Jeesusele!” üritusel. See oli juba üleloomulik, aga samas juhtus midagi veel üleloomulikumat.

SK: Olin kõnelenud mitmeid kordi täisevangeelsetele ärimeestele ja keegi neist kutsus mind kõnelema üritusele “Ameerika Jeesusele”. See toimus ühes suures paigas, kus oli tuhandeid inimesi koos. Ma polnud mingi kogenud kõneleja, aga rääkisin teemal: “Kes hoiab Jumala poole?”

Mu isa, ema ja vanaema tulid ka sinna.

SR: Miks nad tulid?

SK: Sest mu isa tahtis veel enne surma kuulda mind kõnelemas. Ema ja vanaema olid aga lihtsalt isale toeks ja samas ka uudishimust, et näha, mis seal toimub.

SR: Sest su isa oli suremas?

SK: Jah. Olin laval ja minuga juhtus midagi, mida pole juhtunud ei enne ega pärast seda. Keegi oli otsekui minu selja taga ja ütles: “Mine pane käed oma isa peale, sest ma tervendan ta täna õhtul.”

SR: Su isal oli kaugelearenenud vähk ‒ ja vaid mõni kuu jäänud elada.

SK: Ta oli suurt kasvu endine mereväelane ‒ kahe meetri pikkune mees ‒ kes oli kokku kuivanud. See hääl otsekui segas vahele ja ma tahtsin vaadata selja taha, et näha, kes seda mulle ütles?

Teenistuse lõppedes tulid tuhanded inimesed eestpalvele. Liikusin läbi selle rahvamassi oma isa juurde, kükitasin maha ja ütlesin: “Isa, Jeesus tahab tervendada sinu täna õhtul.” Isa sulges silmad ja kummardas oma pea palveks. See kõik toimus laupäeva õhtul.

Esmaspäeval helises telefon ja mu ema oli nuttes teisel pool toru. Ehmatasin ära, arvates, et isa on surnud. Ema polnud võimeline rääkimagi. Lõpuks ta siiski rahunes ja ütles, et arstid tahavad jätta isa veel paariks päevaks jälgimisele, kuna nad ei leia jälgegi tema Hodgkini lümfoomist.

SR: Teate mis? Sandy sai osa palju enamast, kui vaid Püha Vaimuga ristimine. Ta alustas ka piiblitundide läbiviimisega.

Olid alles noor mees, aga alustasid piiblitundidega, kuhu tuli kokku 10 inimest, mis on muide hea juudi arv. Aasta pärast aga osales tema piiblitundides 2400 inimest, sest imed hakkasid sündima. Räägi paarist imest, mis leidsid aset.

SK: Lihtsalt imelised asjad! Paljud inimesed said terveks vähist ja mitmetest nähtavatest hädadest. Ma ei unusta kunagi ühte väikest, deformeerunud jalgadega beebit oma käte vahel. Arstide plaan oli murda jalaluud põlvede kohalt ja panna need siis kipsi, et jalad kasvaksid sirgelt. Armas, nääpsuke üksikema, kel polnud kedagi, lihtsalt nuttis, kui ma hoidsin ta beebit oma käte vahel. Beebi hakkas vappuma ja liigutama ning ta jalad läksid meie kõigi silme all täiesti sirgeks.

Tegu oli katoliiklaste piiblitunniga, kuna mul olid head suhted sealse katoliku kiriku preestriga. Nende kooskäimised muudkui kasvasid ja nad pidid üha suuremaid ruume otsima. Kuid igal sealsel kogunemisel sündis imesid. Jumal andis tunnetuse sõna ja sündis kõikvõimalikke imesid.

SR: Sandy, su kirg ei peitu niivõrd selles DISC isiksusetüüpide testis, milles on su äri ja sissetulek, vaid sa oled selle näol loonud midagi näitamaks, kuidas elada välja oma Jumala poolt määratud saatust. Selle testi läbinud inimeste annid on kasvanud veelgi. Rääkisid mulle muide, et oled ka Teen Challenge’i juhatuses.

SK: Teen Challenge tegeleb noortega, kes taastuvad narkosõltuvusest ja muust taolisest. Nende jaoks on selle testi tegemine olnud elumuutev. Samas teevad seda testi minuvanusedki, ja see on elumuutev ka nende jaoks.

SR: Sandy, jagasid ennist sellest imelisest imest, kus su isa tervenes ja see päästis ta elu. Millist mõju avaldas see kogu ülejäänud perele?

SK: 1. Korintlastele 1:22 on öeldud: “Sest juudid nõuavad tunnustähti ja kreeklased otsivad tarkust…” See oli tunnustäheks kogu meie perele. Mu ema oli täiesti rabatud…

SR: Ema, kes pakkis su kohvrid ja su kodunt välja viskas?

SK: Just nii. Sama ema, kellest sai ka minu suurim fänn. Emal endal oli sklerodermia. Käisime koos sama haigusega inimeste kokkutulekul ja mu ema ütles, et ei lähe sinna enam kunagi tagasi.

Mu ema koges samuti tervenemist. Eeldatavasti selle tõttu, et usk tõusis ta südames tänu asjadele, mida ta nägi sündimas ühel mu teenistusel.

Sklerodermia näol on tegu surmava haigusega, aga mu ema elas kauem kõigist neist, kes olid olnud sellel sklerodermia-haigete koosolekul ‒ ja kauem oma arstidestki, mis oli ise suur ime.

SR: Su igatsuseks on aidata inimestel saada kõigeks selleks, kelleks Jumal on nad loonud. Räägi sellest piibellikust isiksuse testist.

SK: Mõtlesin enne selle loomist “armastuse käsule” Luuka 10:27, kuidas armastada Jumalat kõigest hingest, südamest, mõistusest ja jõust ning armastada oma ligimest nagu iseennast. Paljud inimesed aga ei armasta ega mõista iseennast. Nad ei tunne oma ande ega mõista oma hirme. Selleks aga, et omada kellegagi positiivset suhet, peavad nad esmalt ületama enda hirmud.

Nii lõime selle DISC-testi väga praktilise, lihtsa ja isiklikuna. Me ei mõistnud, et sellega kaasneb hoobilt ka üleloomulik tasand. Meil polnud testi loomisel sellest aimugi. Me hakkasime võrdlema erinevaid inimtüüpe inimtüüpidega Piiblis. Nä­gime, et nõnda nagu Jumal tegeles nendega Piiblis, nõnda tegeleks Ta sama tüüpi inimestega ka täna.

Lisaks sellele hakkas sellest testist lähtuv vaimulik arusaam mõjutama meie endi teenistust ja tegemisi. Jumal hakkas andma meile ka erinevaid mõtteid. Olin kord koos ühe väga kõrgel kohal oleva valitsuse liikmega ja vaatasin graafiku kujul tema testi tulemusi, mille iga testi täitja endale saab. See toob välja inimese põhihirmud, suurimad tugevused jne.

Vaatasin selle mehe graafikut ja korraga tabas mind mõte, et tal on probleeme noorima pojaga. Kuidas ma võinuks seda teada? Mitte kuidagi!

Nii tuli see mõte kusagilt teisest sfäärist, kas siis mu enda peast mittetõese mõttena, või tuli see vaimumaailmast. Ütlesin, et tal on vist probleeme lapsega, mille peale ta vastas: “Mul on probleeme oma noorema pojaga.”

See avas midagi täiesti uut! Tegu oli väga mõjuvõimsa mehega, kes palus mu abi selle suhte parandamisel. Ta küsis, mida mina teeksin ja ma vastasin, et palvetaksin, millest ta polnud just eriti vaimustuses.

Kuid ma jagasin temaga seda, mis juhtus mu tütrega pärast seda, kui olin tema eest palvetanud, mispeale see mees avas end palvetamisele ja vaimulikule maailmale. Vaid tänu sellele ühele mõttele.

Ma ise tegin ka selle testi läbi ja selle tulemused soovitasid mul lugeda Joosua lugu. Osa mu meeskonnast on samuti seda testi teinud. Üks neist on enam kui kolmkümmend aastat usklik olnud ja ta nägi testi tulemusena endas asju, mis aitavad tal teostada oma saatust.

See vaimne, jumalik saatus, on miski, mis ootab täitumist igaühe meie elus. Kui tead oma tugevusi, saad ka teha neid asju, mis selle täitumisele kaasa aitavad. See on nagu pangakontoga, kui sa sinna midagi sisse ei pane, pole sealt ka midagi võtta ja see on kasutu.

Las ma toon paar näidet. Oli üks noor naine Texasest, kes läbis väga rasket lahutusprotsessi. Ta võttis meiega ühendust ja läbis meie koolituse. Ta tegeles gaididega ja kui ta palus neil seda testi teha, sai ta korraga mõtteid selle kohta, mis nende gaidide peredes toimus. Ka seda, mis nende gaididega üldse toimub ja mis nende elust saab. See oli hämmastav!

Ta ütles, et see aitas paljudel nendel noortel leida lahenduse oma probleemidele ja see andis ka suuna nende elule.

See test näitab ära nii meie tugevused kui ka nõrkused, samuti selle, kellega me Piiblist kõige enam sarnaneme. Saades vabaks oma nõrkustest ja astudes oma saatusesse, avab see meid ka Jumala üleloomulikule väele, mis on alati mõeldud meie jaoks.

SR: Absoluutselt!

SK: Igal inimesel on oma domineeriv hirm. Mõnel ka rohkem kui üks. Hirm ärakasutamise, hülgamise, turvatunde kaotamise või kriitika ees ‒ ükskõik, milline neist. Kui aga oled teadlik sellest hirmust ja näed, kuidas see mõjutab su otsuseid, suhteid, rahamajandust, tööga toimetulekut, sõprade, koguduse ja perega lävimist ning oma tervisesse suhtumist, siis avab see test meie silmi väga mitmel viisil.

Kui saatan tahab sind rünnata, siis ta ei ründa su tugevaid kohti, vaid ta ründab sind su kõige suurema hirmu kaudu.

Ütles ju Iiobki: “See, mida ma kõige enam kartsin, see tabas mind.”

Nii et kui inimesed teavad oma suurimaid hirme, on neil ka võimalus näha, kuidas Jumala vägi aitab neil neid ületada. Ja seda mitte üksnes nende elus, vaid ka teiste eludes.

SR: Olen mõistnud, et paljud pühakojas käivad moslemid ja juudid igatsevad küll suhte järele Jumalaga, aga nad ei pea seda võimalikuks. Nad ei usu, et saab kogeda Jumala ehedat armastust.

Kuid see on igati võimalik, kui vaid palud minuga koos ühe üleloomuliku palve ja mõtled seda täie tõsidusega. Siis avad end ka suurimale seiklusele, mida üks inimene eales kogeda võiks. Kui tunned Jumalat enne oma surma, tunned Teda ka pärast surma; kui aga mitte, ei tunne sa Teda ka pärast surma.

Seetõttu ava oma südameuks ja lase Tema armastusel voolata sisse. Palu koos minuga kuuldavalt. Ka sina, kes oled kodus.

Kallis Jumal, olen teinud mitmeid vigu ja mul on nii kahju nende pärast. Ma usun, et Jeesuse veri, Paasatalle veri, puhastab mind kõigist mu eksimustest ja Sinu silmis, oo püha Jumal, olen ma puhas. Ja kuna ma olen nüüd puhas, siis tule, Messias Jeesus, ja ela minu sees. Ole minu Issand. Aamen.

“Aamen” – see on parim sõna, millega lõpetada, sest see tähendab “Saagu nii!”

Kommenteeri